Портал Українського Націоналіста

Четвер, 22 серпня 2019

Суддя Солом’янського районного суду м. Києва задовольнив клопотання детективів НАБУ і прокурорів САП та надав тимчасовий доступ до речей та документів, якими володіє ПАТ «Банк Січ» та ПАТ АКБ «Львів».

Йдеться про рахунки у згаданих банках, історію їх відкриття, рух коштів на них, операційну діяльність, осіб, які клали та знімали кошти з них. Ці рахунки, за твердженням НАБУ, були використані для легалізації коштів, отриманих унаслідок зловживання з закупівлею та використанням газу «Енергія-Новий Розділ» та НВП «Енергія-Новояворівськ» на суму близько 1,5 млрд грн. Кінцевими бенефіціарами у цих схемах, як доводять детективи, є народні депутати Богдан і Ярослав Дубневичі а також члени їхньої родини. При чому розгляд справи відбувався конфіденційно, оскільки детективи довели суддям «наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів».

НАБУ отримало доступ до рахунків Дубневичів у справі про махінації з газом на 1,5 млрд грн

Про це йдеться в ухвалах суду щодо доступу до рахунків у ПАТ «Банк Січ» та ПАТ АКБ «Львів».

Передісторія справи

Нагадаємо, 16 січня 2018 року детективи НАБУ під процесуальним керівництвом прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури затримали у Львові чотирьох службових осіб ТОВ «Енергія-Новий Розділ», ТОВ «Енергія-Новояворівськ» та ТОВ «Енергія» за підозрою у заволодінні понад 300 млн куб. м природного газу НАК «Нафтогаз України» на суму понад 1,4 млрд грн.

Ще раніше, 21 серпня 2017 року, детективи НАБУ отримали дозвіл на вилучення оригіналів документів, які перебувають у володінні НКРЕКП і стосуються ТОВ «Енергія-Новий Розділ», ТОВ «Енергія-Новояворівськ» й ТОВ «Енергія» та закупівлі ними газу. Вилучення відбулося в рамках досудового розслідування внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22016000000000243 від 22 червня 2016 року.

1 лютого були оприлюднені ухвали Солом’янського районного суду м. Києва від 18 та 25 січня щодо менеджерів цих підприємств. Усім їм було визначено чималі грошові застави: від 2 до 10 млн грн.

Як зазначалося, радником директора ТОВ «Енергія» є Ігор Кучма, керівником ТОВ «Енергія-Новий Розділ» – Ігор Артимко, виконавчим директором цієї фірми є Ігор Ільків, а фіндиректором – Олег Павлишин. За даними YouControl, на посаді директора ТОВ НВП «Енергія-Новояворівськ» тоді перебував Олександр Олексюк.
Опис схеми на 1,5 млрд грн за газ та 2,85 млрд грн – за електроенергію

У матеріалах справи йдеться про те, що ОСОБА_3 (імовірно, радник директора ТОВ «Енергія» є Ігор Кучма – ІА ZIK) упродовж 2013-2015 років організував та керував протиправним оберненням природного газу, що належить НАК «Нафтогаз України» в особливо великих розмірах на користь ТзОВ «Енергія-Новий Розділ» та ТзОВ НВП «Енергія-Новояворівськ», створивши організовану групу для вчинення цього та інших злочинів з числа службових осіб цих фірм, зокрема, виконавців злочину ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та пособника ОСОБА_7 (імовірно, керівник ТОВ «Енергія-Новий Розділ» Ігор Артимко, виконавчий директор цієї фірми є Ігор Ільків та фіндиректор Олег Павлишин. А також директор ТОВ НВП «Енергія-Новояворівськ» Олександр Олексюк – ІА ZIK).

Далі йдеться, що ОСОБА_3, здійснюючи фактичний контроль за фінансово-господарською діяльністю ТзОВ «Енергія-Новий Розділ» та ТзОВ НВП «Енергія-Новояворівськ», чітко знав про те, що газ за пільговою ціною закуповується лише для виробництва теплової енергії для населення. Та, не зважаючи на це, у грудні 2012 року він прийняв рішення використовувати пільговий газ для «промислових потреб виробництва електричної енергії з подальшим її продажем».

ОСОБА_3 (імовірно, Ігор Кучма – ІА ZIK) довів свій злочинний умисел до директорів цих підприємств ОСОБА_4 (директор ТзОВ «Енергія-Новий Розділ» – імовірно, Ігор Артимко – ІА ZIK) та ОСОБА_5 (директор ТзОВ НВП «Енергія-Новояворівськ» – імовірно, Олександр Олексюк – ІА ZIK), а також до ОСОБА_6 (технічний директор ТзОВ «Енергія-Новий Розділ» – імовірно, Ігор Ільків – ІА ZIK) та ОСОБА_7 – імовірно, Олег Павлишин – ІА ZIK.

Надалі, ОСОБА_4, ОСОБА_6 та ОСОБА_5, діючи умисно, у складі організованої та керованої ОСОБА_3 групи, складали та скеровували упродовж 2013-2015 років до НАК «Нафтогаз України» договори про закупівлю природного газу та щомісячні акти його приймання-передачі, створюючи лише документальну видимість начебто його використання для виробництва теплової енергії населенню.

Упродовж 2013-2015 років під прикриттям легальної діяльності вони заволоділи на користь ТзОВ «Енергія-Новий Розділ» газом у обсязі 180 150,9 тис. м3. А на користь ТзОВ НВП «Енергія-Новояворівськ» – у розмірі 128 193,545 тис. м3.

Крім того, ОСОБА_7, діючи за планом ОСОБА_3 у складі організованої та керованої ним групи, організував та забезпечив через підлеглих йому бухгалтерів цих підприємств ОСОБА_8 та ОСОБА_9, які не були обізнані з планом злочинних дій ОСОБА_3, його оприбуткування у бухгалтерському обліку компаній та приховав перед суб’єктом контролю – Національною комісію у сфері електроенергетики відомості про протиправне використання 308 343,474 тис. м3(128 193,545 тис. м3+ 180 150,9 тис. м3) пільгового природного газу для виробництва електричної енергії.

Згідно висновків експертів від 17.10.2017 № 18499/18500/17-45 та від 17.10.2017 № 17303/17-45 НАК «Нафтогаз України» у 2013-2015 роках завдано матеріальної шкоди у розмірі 809 834 856,14 грн та 623 742 866,76 грн відповідно, через недоотримані доходи. Загальна сума завданої матеріальної шкоди становить 1 433 577 722,9 грн.

Крім того, учасники організованої та керованої ОСОБА_3 групи упродовж 2013-2015 років легалізували протиправно обернені обсяги газу, приховавши його незаконне походження, використавши його на виробництво електричної енергії, отримавши від її реалізації державному підприємству «Енергоринок» незаконний дохід у сумі 885 169 981,97 гривень (ТзОВ НВП «Енергія-Новояворівськ») та 1 442 276 530,89 гривень (ТзОВ «Енергія-Новий Розділ»), а всього на загальну суму 2 327 446 512,86 гривень без ПДВ (2 845 358 137,378 гривень з ПДВ).
«Відмивання» коштів через «Корпорацію КРТ»

Далі в ухвалі суду йдеться:

Надалі, діючи за злочинним планом, ОСОБА_3, ОСОБА_4 за пособництва ОСОБА_7, з метою легалізації частини вищезазначеного доходу, отриманого незаконним шляхом, діючи за відведеними їм ролями, упродовж 2014-2015 років уклали від імені ТзОВ «Енергія-Новий Розділ» фіктивні правочини про, начебто, закупівлю мазуту паливного у обсязі 25 710,00 тонн у афілійованого ТзОВ «Корпорація КРТ» на суму 158 687 286,00 грн, здійснивши фінансові операції з перерахування зазначених коштів за фактично не поставлений товар. Такого ж роду фіктивні правочини щодо придбання мазуту було укладено й ОСОБА_5 в інтересах ТОВ «НВП «Енергія – Новояворівськ». Інша частина легалізованих коштів була перерахована на рахунки фіктивних суб’єктів господарювання. При цьому, легалізація коштів відбувалась не лише протягом 2013-2015 років, але й могла відбуватися впродовж 2016-2017 років, оскільки кошти від ДП «Енергоринок» поступали на рахунки підприємств також і в 2016 році.

Кінцеві бенефіціари схеми – Богдан та Ярослав Дубневичі

З урахуванням здобутих у ході досудового розслідування доказів та їх оцінки в сукупності з іншими матеріалами кримінального провадження ОСОБА_7, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_6 та ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні вищезазначених кримінальних правопорушень.

Досудовим розслідуванням встановлено, що кінцевими бенефіціарними власниками ТОВ «Енергія – Новий Розділ», ТОВ «Енергія – Новояворівськ» та ТОВ «Корпорація КРТ» є народні депутати України ОСОБА_10 та ОСОБА_11. Також встановлено, що ОСОБА_3 мав постійний зв’язок з вказаними особами, звітував їм та виконував їх вказівки.

Враховуючи вказані факти, пов’язаність зазначених підприємств, у детективів Національного бюро є достатні підстави вважати, що народні депутати ОСОБА_10 та ОСОБА_11 могли бути обізнаними про злочинну діяльність ОСОБА_3 та інших підозрюваних, сприяти такій діяльності, а також безпосередньо отримати частину легалізованих коштів та розпорядитися ними.

Таким чином детективи НАБУ вперше відкрито прив’язали до цієї кримінальної справи кінцевих бенефіціарних власників ТОВ «Енергія – Новий Розділ», ТОВ «Енергія – Новояворівськ» та ТОВ «Корпорація КРТ», а саме Богдана та Ярослава Дубневичів.

Що дозволив суд детективам НАБУ

Аналізом електронних декларацій, поданих ОСОБА_10 та ОСОБА_11, а також іншими матеріалами кримінального провадження встановлено, що вказані особи, а також їхні дружини ОСОБА_12 та ОСОБА_13 та син ОСОБА_10 – ОСОБА_14 (імовірно, Юрій Ярославович Дубневич – ІА ZIK) володіють великими сумами коштів, значну частину яких зберігають в готівковому вигляді, а також користуються чи користувалися послугами банку ПАТ «Банк Січ» та АКБ «Львів».

Таким чином суд вирішив задовольнити клопотання детективів НАБУ та надати їм тимчасовий доступ до речей та документів, якими володіє ПАТ «Банк Січ» та АКБ «Львів». А саме: виписок про рух коштів, суми операцій, дані про контрагентів, інформацію про осіб, які вносили готівкові кошти на вказані рахунки або знімали з них кошти, дані про осіб та фірм, пов’язаних з відкриттям цих рахунків, а також тимчасовий доступ до вказаних вище речей та документів щодо усіх інших рахунків зазначених осіб у ПАТ «Банк Січ» та АКБ «Львів».

Слід відзначити, що суд визнав за можливе провести розгляд даного клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться документи, оскільки детективом було доведено наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів.

Нагадаємо, нещодавно Артем Ситник заявив, що невдовзі слід очікувати дуже цікавих результатів у газовій справі братів Дубневичів:

«Думаю, що найближчим часом вона буде передана до суду».

Також він відзначив, що ключову роль у розслідуванні цього провадження відіграло Львівське територіальне управління НАБУ, яке він вважає «потенційно найкращим». Читайте більше тут:

https://zik.ua/news/

Авторські публікації

Газета «Нескорена Нація»

№1 (290)

Січень 2019